ربات جدید گوگل راه رفتن را به خودش آموزش می‌دهد [تماشا کنید]

ربات جدید گوگل راه رفتن را به خودش آموزش می‌دهد [تماشا کنید]
خیلی بدبدنسبتا خوبخوبعالی (1 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...

دانشمندان گوگل در دانشگاه جورجیا و برکلی، رباتی ساخته‌اند که به کمک هوش مصنوعی می‌تواند به خود آموزش راه رفتن بدهد. آن‌ها معتقدند آینده در دستان ربات Rainbow Dash خواهد بود و درهای جدیدی از اکتشافات را به روی بشر باز می‌کند.

ربات Rainbow Dash از نوعی هوش مصنوعی اختصاصی به نام «Deep Reinforcement Learning» بهره می‌برد که نسبت به هوش مصنوعی معمولی کمی پیشرفته‌تر است. هوش مصنوعی مقاومتی، دو بعد مختلف از یادگیری عمیق و یادگیری مقاومتی را با هم ادغام می‌کند.

یادگیری مقاومتی این گونه است که یک الگوریتم، نحوه انجام یک کار را از طریق آزمون و خطا یاد می‌گیرد و برای این کار از سیستم پاداش و تنبیه نیز استفاده می‌شود تا الگوریتم تشخیص دهد چه زمانی به تکمیل کردن وظیفه خود نزدیک شده است. یادگیری عمیق نیز داده‌های خام را از محیط اطراف ربات دریافت می‌کند و پس از بررسی، آن‌ها را در اختیار الگوریتم قرار می‌دهد.

محققین ربات Rainbow Dash را روی سطح صاف قرار دادند و ان ربات توانست پس از ۱.۵ ساعت به خود آموزش دهد تا روی آن سطح راه برود. مرحله بعدی روی یک فوم حافظه دار و پا دری با حفرات زیاد بود که به ترتیب ۵.۵ و ۴.۵ ساعت طول کشید تا ربات به خود آموزش دهد که روی این سطوح راه برود. همچنین در برخی از مواقع دانشمندان مجبور شدند که ربات را دوباره روی سطوح قرار دهند، زیرا در حین فرایند یادگیری، ربات از سطح مورد نظر خارج می‌شد. در نهایت نیز آن‌ها توانستند الگوریتم آن را تغییر داده تا ربات به خود آموزش دهد که از زمین بلند شود.

در نهایت تا عقیده دارد «این ربات‌ها به مکان‌هایی خواهند رفت که انسان نمی‌تواند و این درهای جدیدی از اکتشافات را به روی بشر باز می‌کند».

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *