جدول افزایش قیمت محصولات سایپا و ایران خودرو اعلام شد؛ پراید ۳۷ میلیونی و پژو ۵۵ میلیونی

جدول افزایش قیمت محصولات سایپا و ایران خودرو اعلام شد؛ پراید ۳۷ میلیونی و پژو ۵۵ میلیونی
خیلی بدبدنسبتا خوبخوبعالی (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

عدم افزایش قیمت خودرو از بهمن ماه ۱۳۹۷ تاکنون به ضرر و زیان ده ها هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا منجر شده و هر دو شرکت معتقدند که در حال فروختن محصولات خود زیر قیمت تمام شده هستند، حالا و پس از فراز و نشیب های بسیار به نظر می رسد که سرانجام شورای رقابت موافقت خود را با افزایش قیمت خودرو های کارخانه اعلام کرده است اما بعید است این میزان افزایش به مذاق خودروسازان دولتی کشور خوش بیاید.

«رضا شیوا» رئیس شورای رقابت، ساعاتی پیش در مقابل دوربین صدا و سیما افزایش از افزایش ۱۰ درصدی قیمت محصولات ایران خودرو و افزایش ۲۳ درصدی قیمت محصولات سایپا سخن گفت و این درحالیست که سخنگوی انجمن خودروسازان روز گذشته خواستار آزاد سازی کامل قیمت خودرو و یا عرضه خودرو در بورس شده بود.

فعالین انجمن قطعه سازی کشور نیز معتقدند که تورم میانگین خودروهای سواری تولیدی کشور باید بین ۳۵ الی ۵۰ درصد اعلام شود، چرا که تورم عمومی کشور در سال ۹۸ نیز بیش از ۴۰ درصد بوده است.

با این حساب ناگفته پیداست که افزایش قیمت ۱۰ و ۲۳ درصدی مورد قبول خودروسازان کشور نخواهد بود و بعید است که ایشان بدون فشار دولت، حاضر به پذیرش چینن ارقامی شوند.

در ادامه این جریان دقایقی پیش لیست قیمت پیشنهادی شورای رقابت برای خودروهای تولیدی گروه صنعتی سایپا (با افزایش قیمت ۲۳ درصدی) منتشر شد.

قیمت پراید ۱۱۱ که این روزها رکورد دار قیمت خانواده پراید در بازار است و به ارقام بالای ۸۰ میلیون تومان رسیده است، توسط شورای رقابت ۳۷ میلیون تومان اعلام شده است و خانواده تیبا و ساینا نیز در محدوده ۴۶ الی ۵۲.۴ میلیون تومان قیمت خورده اند.

قیمت هر دو این خودروها در بازار در محدوده ۷۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان قرار گرفته و با این حساب به نظر می رسد که با چنین قیمت هایی، ثبت نام خودرو همچنان بتواند حاشیه سود هنگفتی را برای سوداگران بازار خودرو فراهم آورد.

در خصوص افزایش قیمت محصولات ایران خودرو نیز شاهد اعمال افزایشی ۱۰ درصدی هستیم که مطابق با نظر شورای رقابت اعلام شده است. بر این اسا قیمت نوع ساده پژو ۴۰۵ به حدود ۵۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافته که افزایشی در حدود۵ میلیون تومان را نسبت به قیمت قبلی (بهمن ۹۷) نشان می دهد.

فهرست افزایش قیمت سایر محصولا نظیر پژو ۲۰۶ نیز ارقامی در حدود ۶۱.۷۰۰ تا ۷۴ میلیون تومان را برای نوع ساده پژو ۲۰۶ تیپ ۲ تا مدل صندوق دار V8 شامل می شود و رانا با افزایشی ۲۳ درصدی رکورد دار اختلاف قیمت نسبت به بهمن ۹۷ است.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *