برندگان جشنواره فیلم فجر ۹۸ اعلام شدند

برندگان جشنواره فیلم فجر ۹۸ اعلام شدند
خیلی بدبدنسبتا خوبخوبعالی (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

در مراسم اختتامیه‌ای که روز دوشنبه ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۸ در برج میلاد تهران و با اجرای شهیدی‌فر برگزار شد، برندگان جشنواره فیلم فجر ۹۸ اعلام شدند. فیلم‌های «شنای پروانه» و «روز صفر» که هر دو جزو فیلم اولی‌های امسال بودند در نهایت با بیشترین جایزه به خانه رفتند. جذاب‌ترین لحظه‌ی مراسم اختتامیه را هم کودکان کار فیلم «خورشید» مجید مجیدی رقم زدند که در بخش بازیگری به آن‌ها لوح تقدیر اهدا شد. فهرست کامل برندگان سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر ۹۸ به شرح زیر است.

بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر ۹۷

خورشید (مجید مجیدی، امیر بنان)

نامزدها

نیکی کریمی برای فیلم آتابای
سیدمصطفی احمدی برای فیلم درخت گردو
سعید ملکان برای فیلم روزصفر
رسول صدرعاملی برای فیلم شنای پروانه

بهترین کارگردان

محمدحسین مهدویان (درخت گردو)

نامزدها

نیکی کریمی برای فیلم آتابای
مرتضی فرشباف برای فیلم تومان
مجید مجیدی برای فیلم خورشید
سعید ملکان برای فیلم روز صفر
محمد کارت برای فیلم شنای پروانه

جایزه هنر و تجربه

پوست (برادران ارک)

جایزه ویژه هیات داوران

روز صفر (سعید ملکان)

بهترین فیلمنامه

خورشید (نیما جاویدی، مجید مجیدی)

نامزدها

سعید ملکان و بهرام توکلی برای فیلم روز صفر
محمد کارت، حسین دوماری و پدرام پورامیری برای فیلم شنای پروانه
بهتاش صناعی‌ها، مریم مقدم و مهرداد کورش‌نیا برای فیلم قصیده گاو سفید
علی زرنگار برای فیلم مغز استخوان
بهنام بهزادی و سحر سخایی برای فیلم من می‌ترسم

بهترین بازیگر نقش اول زن

نازنین احمدی (ابر بارانش گرفته)

نامزدها

پریناز ایزدیار برای فیلم سه‌کام حبس
مریم مقدم برای فیلم قصیده گاو سفید
ندا جبرئیلی برای فیلم مردن در آب مطهر
الناز شاکردوست برای فیلم من می‌ترسم

بهترین بازیگر نقش اول مرد

پیمان معادی (درخت گردو)

نامزدها

میرسعید مولویان برای فیلم تومان
فرامرز قریبیان برای فیلم خروج
امیر جدیدی برای فیلم روز صفر
علی شادمان برای فیلم مردن در آب مطهر

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

امیر آقایی (شنای پروانه)

نامزدها

جواد عزتی برای فیلم آتابای
ارشیا نیک‌بین برای فیلم ابر بارانش گرفته
مجتبی پیرزاده برای فیلم تومان
بابک کریمی برای فیلم سینماشهرقصه
نوید پورفرج برای فیلم مغز استخوان

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

طناز طباطبایی (شنای پروانه)

نامزدها

لیلا زارع برای فیلم خون شد
مینو شریفی‌پور برای فیلم درخت گردو
سمیرا حسن‌پور برای فیلم سه‌کام حبس
باران کوثری برای فیلم عامه‌پسند
ستاره پسیانی برای فیلم من می‌ترسم

بهترین فیلمبرداری

مرتضی نجفی (تومان)

نامزدها

سامان لطفیان برای فیلم آتابای
مسعود امینی تیرانی برای فیلم ابر بارانش گرفته
هومن بهمنش برای فیلم خورشید
مسعود سلامی برای فیلم سه‌کام حبس
سامان لطفیان برای فیلم شنای پروانه

بهترین موسیقی متن

بامداد افشار (پوست)

نامزدها

حسین علیزاده برای فیلم آتابای
رامین کوشا برای فیلم خورشید
حبیب خزایی‌فر برای فیلم درخت گردو
مسعود سخاوت‌دوست برای فیلم شنای پروانه

بهترین تدوین

اسماعیل علیزاده (شنای پروانه)

نامزدها

محمد نجاریان برای فیلم پوست
حسن حسن‌دوست برای فیلم خورشید
محمد نجاریان برای فیلم درخت گردو
میثم مولایی برای فیلم روز صفر
سیاوش پورخلیلی برای فیلم سینماشهرقصه

بهترین صداگذاری

مهدی صالح‌کرمانی و آرش قاسمی برای فیلم شنای پروانه

نامزدها

امیر شاهوردی و سیدعلیرضا علویان برای فیلم پوست
رشید دانشمند و امین شریفی برای فیلم تومان
امیر نوبخت و آرش قاسمی برای فیلم خروج
حسین بشاش و محمدرضا دلپاک برای فیلم خورشید

بهترین صدابرداری

مهدی صالح‌کرمانی و آرش قاسمی برای فیلم شنای پروانه

بهترین طراحی صحنه

کیوان مقدم برای فیلم خورشید

نامزدها

پوریا اخوان برای فیلم پوست
کیوان مقدم برای فیلم خورشید
محمدرضا شجاعی برای فیلم درخت گردو
سهیل دانش اشراقی برای فیلم روز صفر
آیدین ظریف برای فیلم سینماشهرقصه

بهترین طراحی لباس

روز صفر

نامزدها

رسول علیزاده برای فیلم پوست
مارال جیرانی برای فیلم خروج
بهزاد جعفری طادی برای فیلم درخت گردو
شیده محمود زاده برای فیلم سینماشهرقصه
غزاله معتمد برای فیلم شنای پروانه

بهترین چهره‌پردازی

مهرداد میرکیانی برای فیلم خروج

نامزدها

محمدرضا قومی برای فیلم خون شد
شهرام خلج برای فیلم درخت گردو
ایمان امیدواری برای فیلم سه‌کام حبس
عظیم فراین برای فیلم شنای پروانه

بهترین جلوه‌های ویژه بصری

خروج

نامزدها

جواد مطوری برای فیلم آبادان یازده ۶۰
جواد مطوری برای فیلم خورشید
امین پهلوان‌زاده و کامیار شفیع‌پور برای فیلم درخت گردو
رضا میثاقی و محسن خیرآبادی برای روز صفر

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی

روز صفر

نامزدها

محسن روزبهانی برای فیلم آبادان یازده ۶۰
آرش آقابیک برای فیلم پوست
ایمان کرمیان برای فیلم خورشید
ایمان کرمیان برای فیلم درخت گردو
آرش آقابیک برای فیلم شنای پروانه

سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی

روز صفر (سعید ملکان)

بهترین فیلم نگاه نو (فیلم‌ اولی‌ها)

روز صفر (سعید ملکان)

نامزدها

بی‌صدا حلزون (کارگردان: بهرنگ دزفولی‌زاده، تهیه‌کننده: مرتضی شایسته)
پوست (کارگردان: بهمن ارک و بهرام ارک، تهیه‌کننده: محمدرضا مصباح)
شنای پروانه (کارگردان: محمد کارت، تهیه‌کننده: رسول صدرعاملی)
لباس‌شخصی (کارگردان: امیرعباس ربیعی، تهیه‌کننده: حبیب‌الله والی‌نژاد)

جایزه‌ی سردار قاسم سلیمانی

آبادان یازده ۶۰ (مهرداد خوشبخت)

بهترین فیلم مستند

جایی برای فرشته‌ها نیست (سام کلانتری)

نامزدها

بانو (کارگردان: محمد حبیبی منصور، تهیه‌کننده: محمد حبیبی منصور)
پروژه ازدواج (کارگردان: حسام اسلامی، عطیه عطارزاده، تهیه‌کننده: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)
زمستان است (کارگردان: مهرداد زاهدیان، تهیه‌کننده: پیروز حناچی)

بهترین فیلم کوتاه

دابر (سعید نجاتی)

نامزدها

امتحان (کارگردان: سونیا حداد، تهیه‌کننده: پوریا حیدری اوره)
کوچه (کارگردان: محمدرضا مصباح، تهیه‌کننده: امیرحسین مهر)

نرگس آبیار نویسنده و کارگردان سینما، تورج اصلانی کارگردان و مدیرفیلمبرداری سینما، عباس بلوندی طراح صحنه و لباس سینما، رضا پورحسین مدیرفرهنگی،  فریدون جیرانی نویسنده و کارگردان سینما، سعید راد بازیگر سینما، محمدمهدی عسگرپور کارگردان و تهیه‌کننده سینما، طهماسب صلح‌جو منتقد سینما و مازیار میری کارگردان سینما، داورانی بودند که امسال آثار بخش سودای سیمرغ را داوری کردند.

«مهدی جعفری» (کارگردان و مدیرفیلمبرداری)، روح‌الله حجازی (کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده)، مصطفی رزاق‌کریمی (کارگردان و مستندساز)، فرشته طائرپور (تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس) و هادی مقدم‌دوست (فیلمنامه‌نویس و کارگردان) اعضای هیات داوران سه بخش «مستند»، «فیلم کوتاه» و «نگاه نو» (فیلم‌های اول) معرفی بودند.

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *