اتحادیه اروپا حذف برنامه‌های از پیش نصب شده روی گوشی را ممکن می‌کند

اتحادیه اروپا حذف برنامه‌های از پیش نصب شده روی گوشی را ممکن می‌کند
از 1 تا 5 به خبر امتیاز دهید . ( چپ 5 - راست 1 ) 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

اتحادیه اروپا در حال تدوین قانون جدیدی است که سازندگان موبایل مثل سامسونگ، ال جی، شیائومی و غیره را ملزم به آزاد گذاشتن کاربر در حذف برنامه‌های پیش فرض روی گوشی می‌کند.

برنامه‌های از پیش نصب شده و غیرضروری که به آن‌ها Bloatware هم گفته می‌شود، فضای زیادی در حافظه داخلی گوشی اشغال نکرده و بسیاری از کاربران آن‌ها را نادیده می‌گیرند. اما این قبیل برنامه‌ها می‌توانند مقداری از رم را به خود اختصاص داده و روی شارژدهی تأثیر منفی بگذارند.

حال اتحادیه اروپا با پیش نویس قانون جدید که Digital Services Act نام دارد، می‌خواهد به کاربران اجازه پاک کردن برنامه‌های پیش فرض را بدهد. جزئیات زیادی از این قانون منتشر نشده، اما اگر تصویب شود شرکت‌ها را از نصب برنامه‌های اختصاصی و وادار کردن شرکت‌های دیگر به نصب «انحصاری» برنامه‌ها منع می‌کند.

در حال حاضر مشخص نیست این قانون کدام شرکت را هدف قرار داده، اما با توجه به عبارت «Big Tech» که به شرکت‌های فناوری بزرگ اشاره می‌کند، احتمالاً شرکت‌هایی مثل گوگل و فیسبوک را هدف گرفته است که در قرارداد با سازندگان موبایل برنامه‌های خود را روی گوشی‌های آن‌ها نصب می‌کنند.

اگر قانون Digital Services Act تصویب شود به کاربران توانایی حذف اپ‌های اختصاصی اپراتورهای موبایل و همچنین برنامه‌های از پیش نصب شده غیرضروری را خواهد داد. این قانون همچنین شرکت‌های فناوری بزرگ را ملزم به اشتراک گذاری داده‌های مشتریان با رقبایی خواهد کرد که «فعالیت‌های تجاری یکسانی» با آن‌ها دارند.

علاوه بر این در جمع‌آوری داده‌ها از کاربران نیز محدودیت‌هایی اعمال خواهد شد و برای مثال شرکت‌ها دیگر از داده‌های جمع‌آوری شده برای تبلیغات هدفمند نمی‌توانند برای خدمات دیگر استفاده کنند.

قانون مورد بحث تا انتهای سال ۲۰۲۰ آماده خواهد شد و از هم اکنون پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های فناوری بزرگ مثل گوگل با آن مخالفت کنند. این قانون نه تنها دست کاربران را در کنترل موبایل بازتر می‌کند، بلکه برای توسعه دهندگان اپلیکیشن نیز مفید خواهد بود و به آن‌ها اجازه توسعه اپ‌های جایگزین که تا پیش از این نادیده گرفته می‌شدند را می‌دهد.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *